Porzeczka Czerwona (Ribes rubrum) - Krzew Owocowy
- Opakowanie 1 szt.
Porzeczka (Ribes rubrum)
Krzew porzeczki ma małe wymagania zarówno pod względem gleby jak i klimatu. Warunki klimatyczne panujące w Polsce idealnie nadają się do jej prawidłowego rozwoju. Przed wybraniem miejsca pod sadzenie porzeczki warto wziąć pod uwagę kilka czynników, dzięki którym krzew będzie rozwijał się prawidłowo i obradzał w liczne owoce. Porzeczka najlepiej owocuje na glebie lekko kwaśnej o odczynie pH 6,2 – 6,7, umiarkowanie wilgotnej i próchnicznej. Gleba w przypadku porzeczki czarnej powinna być dobrze nawożona – porzeczka czerwona i biała jest mniej wymagająca i może być uprawiana na lżejszych glebach. Porzeczka dojrzewa w samym środku sezonu i owocuje dając pokaźną ilość drobnych lecz smacznych owoców. Odmiana „czarna” owocuje nieco bardziej intensywnie niż pozostałe. Aby jednak co roku obdarowywała nas pokaźną ilością owoców, należy poświęcić jej trochę pracy i przyciąć po zakończeniu okresu owocowania. Należy jednak zachować umiar w przycinaniu krzewu pamiętając, że ma on na celu odmłodzenie rośliny co przełoży się na zwiększenie ilości pędów owocowych, oraz usunięcie stary pędów. Charakterystyka rozwoju porzeczki czerwonej jak i białej pozwala na ich szpalerową lub pienną uprawę. O ile porzeczka czarna owocuje głownie na nowych, jednorocznych, pędach, tak odmiana czerwona i biała owocuje na pędach starszych – dwu, trzy letnich.
Owoce porzeczki, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, oferują dużą ilość cennych dla człowieka witamin (szczególnie odmiana „czarna”, która posiada 3 – 4 razy więcej witaminy C niż importowana cytryna) i mikroelementów jak choćby wapń.
Część podziemna rośliny, poza pełnieniem roli organu wzrostu, spełnia funkcję magazynową. To właśnie w niej roślina gromadzi substancje zapasowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju rośliny, a także jej przetrwanie w okresie spoczynku.
Im większa, bardziej dorodna część podziemna, tym roślina lepiej się rozwija i w efekcie zakwita. Warto jest zatem wziąć ten element pod uwagę, na równi z ceną, podczas podejmowania decyzji o zakupie roślin do swojego ogrodu.
Niestety, większość sprzedawców w ogóle nie podaje rozmiarów oferowanych przez siebie roślin.
Warto pytać o rozmiar przed porównaniem ceny i podjęciem decyzji o zakupie |