Jabłoń 'Koksa' Pomarańczowa
- Opakowanie 1 szt.
Jabłoń Koksa Pomarańczowa to stara odmiana pochodząca z Anglii.
Owoce tej jabłoni są małe o kulistym kształcie. Skórka jest dość gruba, sucha i zupełnie matowa. Jabłoń Koksę pomarańczową charakteryzuje kruchy, soczysty o pysznym lekko gruszkowym smaku i zielonokremowej barwie miąższ.
Owoce koksy osiągają dojrzałość w drugiej połowie września, do konsumpcji jednak nadają się od końca listopada.
Jabłka to najbardziej popularne owoce w Polsce, pochodzą zarówno z Europy jak i Azji. Możemy wyróżnić ponad pięć tysięcy odmian drzew. Nie mają wygórowanych wymagań glebowych rosną praktycznie na każdej glebie, zarówno na lekkiej jaki i gliniastej. Otwór sadzenia powinien być dwa razy większy od układu korzeniowego z bryłą. Jabłonie nie są samopylne, dlatego wymagają obecności innych drzew w pobliżu. Barwa owoców może być począwszy od żółtego, po zielony, do ciemnoczerwony. Najpiękniejszym widokiem są kwitnące jabłonie wiosną w sadzie dorównać im mogą jedynie wiśnie z brzoskwiniami. Kwitnące jabłonie mają kwiaty w kolorze różowym, lekko czerwonym oraz śnieżnobiałym. W pierwszych latach po posadzeniu pielęgnowanie jabłoni polega na właściwym uformowaniu korony. W praktyce sadowniczej stosuje się różne formy korony: klasyczną piętrową, luźną piętrową, kotłową oraz stożkową . Jest drzewem osiągającym wysokość do 7 m. Ma krótki pień i silnie rozgałęzioną koronę. Kora jest szarobrunatna, z licznymi spękaniami.
Jabłoń odgrywa ogromną rolę w światowej kulturze. Jabłko od zawsze było symbolem miłości oraz płodności.
Pochodzi ze strefy umiarkowanej. Liście są owalne, pojedyncze najczęściej zakończone zaostrzoną blaszką liściową. Kwiaty są jasnoróżowego koloru, pachnące pojawiają się w tym samym momencie co liście. Owoce mają najczęściej kształt kulisty, natomiast barwa skórki uzależniona jest od odmiany jabłoni. Owoce mają duże walory odżywcze. W ich skład wchodzi woda, fruktoza, białka, witaminy: B1, B2, B6, C, E, beta-karoten oraz sód, potas, magnez, wapń, fosfor oraz żelazo.
Drzewka owocowe sadzi się jesienią albo wczesną wiosną. W pierwszym roku wymagają intensywnego podlewania. Wymagają one specjalistycznego przycinania, dzięki temu wydają dorodniejsze owoce oraz są bardziej odporne na wszelkiego rodzaju choroby oraz szkodniki. Młode drzewka należy przycinać delikatniej. Tnie się młode pędy rosnące pionowo i pod ostrym kątem. W następnym roku po posadzeniu, jeszcze przed ruszeniem wegetacji, powinno się wykonać przycinanie formujące. W tym celu całkowicie usuwamy pędy znajdujące się poniżej wysokości, na której chcemy uzyskać pierwsze gałęzie, pozostałe gałązki skracamy. Chcąc odmłodzić starsze drzewka stosujemy mocne cięcie, które sprawi że roślina wypuści młode, owocujące gałązki.