Roślina wieloletnia, kwitnie od grudnia do maja, przeważnie 4 - 6 tygodni po posadzeniu. Jedna cebula potrafi wytworzyć nawet 3 kwiatostany przeważnie po 4 kielichy na każdym. Osiąga wysokość od 40 - 60 cm. Preferuje zarówno stanowiska nasłonecznione jak i w połowie zacienione. Jesienią cebulę należy zasuszyć i przechować w dość suchym i ciemnym miejscu. Wiosną, po ponownym posadzeniu, wystarczy roślinę podlać.
Zarówno amarylisy, jak i zwartnice są roślinami bardzo podobnymi do siebie pod względem uprawy i wyglądu, dlatego też sposób sadzenia oraz pielęgnacji obydwu roślin niczym się od siebie nie różni. Głównymi różnicami pomiędzy obydwiema roślinami, poza miejscem ich naturalnego występowania, jest wygląd cebul i kwiatostanów.
Roślina zakwita dwa razy w roku – pierwszy raz mniej więcej w połowie zimy oraz drugi raz na przełomie wiosny i lata. Warto mieć na uwadze, aby roślina, która jest uprawiana w naszym klimacie głównie w domu, miała odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju. Idealne stanowisko powinno być przede wszystkim dobrze nasłonecznione, dlatego w okresie zimowym zdecydowanie najlepszym miejscem będą okolice okna, tak aby do rośliny docierało jak najwięcej, już słabych, promieni słonecznych. Z uwagi na fakt, iż czasem już w połowie wiosny temperatury potrafią być zaskakująco wysokie, a słońce przygrzewa z dużą siłą, miejsce tuż przy oknie nie będzie optymalnym rozwiązaniem w okresie drugiego kwitnienia pod koniec wiosny. Roślina, znajdując się w tym okresie blisko okna, może przebywać w zbyt wysokiej temperaturze. Najwyższa temperatura powinna wynosić ok. 25°C. Podczas doboru doniczki warto wybrać szerszą o ok. 5 cm niż sama cebula oraz wysoką, najlepiej „palmową”. Dzięki zastosowaniu wyższej doniczki, układ korzeniowy rośliny, który jest stosunkowo długi, będzie miał większą swobodę rozwoju, tak jak sama cebula. Sadzenie cebuli wygląda nieco inaczej niż w przypadku „tradycyjnych” roślin cebulkowatych. Należy ją posadzić w taki sposób, by 1/3 jej wysokości wystawała ponad poziom ziemi. Początkowo podlewanie należy ograniczyć do niezbędnego minimum – zdecydowanie wystarczy raz w tygodniu. Dopiero, gdy nowo powstały zalążek przyszłej rośliny osiągnie wysokość ok. 2–3 cm, należy zwiększyć częstotliwość podlewania, pamiętając jednocześnie o zachowaniu umiaru, gdyż roślina nie toleruje zbyt dużej wilgotności gleby. Po przekwitnięciu najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie rośliny (po ówczesnym usunięciu kwiatostanów) aż do momentu, w którym zżółknie, co zdecydowanie ułatwi późniejsze „oczyszczenie” cebuli. Tak przygotowaną roślinę należy pozostawić na okres mniej więcej 3–4 miesięcy bez podlewania – okres ten jest potrzebny, by cebula mogła przejść w stan spoczynku, a co za tym idzie, zakończyć cały cyklu rozwoju.