Karczoch hiszpański (Cynara cardunculus) 1 szt.
- Opakowanie 1 szt.
Karczoch (Cynara) 'Cardunculus'
Karczoch (Cynara) 'Cardunculus' zwany jest również jako „Karczoch hiszpański Kard”, roślina pochodząca z rejonu śródziemnomorskiego. Okazała, bardzo dekoracyjna, podobna do ostu, roślina wieloletnia mająca zastosowanie jako warzywo oraz roślina ozdobna. Jest to roślina zarówno zdrowa jak i smaczna. Ich uprawa nie jest trudna i z powodzeniem można hodować je w przydomowych ogródkach. Karczoch należy do roślin wieloletnich, który w pierwszym roku tworzy rozetę dużych, kolczastych, zielonych liści o grubych mięsistych ogonkach liściowych. Natomiast w następnym roku rozwija się z rozety pęd wysokości do 2 m, który rozgałęzia się w górnej części rośliny i jest zakończony okazałymi koszyczkami kwiatowymi o barwie purpurowej. Karczoch jako warzywo uprawiane jest jednorocznie, ponieważ w pierwszym roku ogonki liściowe są najbardziej mięsiste. Jako warzywo spożywa się ogonki liściowe po wybieleniu, tak jak seler naciowy (na surowo albo po ugotowaniu). Bielenie rozpoczyna się we wrześniu, trwa ok. 3 tygodnie i polega na związaniu rozety liściowej i okryciu jej papierem. Kwitnący Karczoch jest bardzo efektywną roślina ozdobną, dzięki czemu zasuszone kwiatostany można wykorzystać do trwałych kompozycji. Karpa Karczocha może zimować w cieplejszych rejonach kraju, natomiast w pozostałych miejscach należy ją mocno okryć lub przechowywać w podłożu, w chłodnym pomieszczeniu. Roślina jest mało odporna na temperatury zbliżone do zera, a także na przymrozki wiosenne, należy ją w tych okresach okrywać. Przed zimą rośliny należy okryć słomą albo liśćmi. Uprawiać w miejscu słonecznym, w żyznym, przepuszczalnym oraz wilgotnym podłożu. Gleba powinna posiadać odczyn lekko kwaśny lub obojętny, roślina również wymaga wysokiego nawożenia nawozami organicznymi najlepiej obornikiem, nawozami zielonymi lub ziemią kompostową. Podłoże powinno być bogate w azot, ponieważ rośliny te mają duże wymagania pokarmowe. Należy wysadzać ją do gruntu po majowych przymrozkach w rozstawie co 100 cm.
Część podziemna rośliny, poza pełnieniem roli organu wzrostu, spełnia funkcję magazynową. To właśnie w niej roślina gromadzi substancje zapasowe umożliwiające szybkie rozpoczęcie wzrostu i rozwoju rośliny, a także jej przetrwanie w okresie spoczynku.
Im większa, bardziej dorodna część podziemna, tym roślina lepiej się rozwija i w efekcie zakwita. Warto jest zatem wziąć ten element pod uwagę, na równi z ceną, podczas podejmowania decyzji o zakupie roślin do swojego ogrodu.
Niestety, większość sprzedawców w ogóle nie podaje rozmiarów oferowanych przez siebie roślin.
Warto pytać o rozmiar przed porównaniem ceny i podjęciem decyzji o zakupie |