Sadzenie i pielęgnacja
Przygotowanie gleby
Byliny i kwiaty cebulowe są generalnie roślinami wieloletnimi i większość z nich może pozostawać w tym samym miejscu przez wiele lat. Ważne jest, żeby poświęcić trochę dodatkowego czasu na przygotowanie ziemi przed posadzeniem, aby zapewnić sobie piękne i produktywne rośliny przez długie lata. Przed posadzeniem należy spulchnić glebę w obszarze sadzenia na głębokość ok. 30 cm i zmieszać ją z kompostem lub inną substancją organiczną. Dodanie kompostu lub innej substancji organicznej poprawia drenaż ciężkiej i zbitej ziemi jak również zatrzymywanie wody w glebie piaszczystej. Kompost zawiera również istotne składniki pokarmowe, które poprawiają kondycję roślin i wpływają na piękno kwiatów. Im gleba jest lepiej przygotowana przed sadzeniem, tym lepiej rośliny rosną i kwitną.
Sadzenie w ogrodzie
Większość cebul ma wyraźnie wykształcony stożkowy koniuszek, który podczas sadzenia powinien być skierowany do góry. Niektóre cebulki są bardziej okrągłe i mają mniej wyraźny „górny koniec”, a za to bardziej płaski spód, który zwykle posiada widoczne korzenie.
Instrukcja sadzenia cebul
Aby zasadzić dużą grupę cebul należy przekopać cały obszar na rekomendowaną głębokość, do przekopanej gleby dodać kompost oraz nawóz do roślin cebulowych, a następnie posadzić cebule i zakryć je użyźnioną ziemią. Pamiętajmy, że właśnie sadzenie w dużych grupach zapewni nam pożądany efekt.
Aby zasadzić małe grupy cebul lub przy sadzeniu na wąskich powierzchniach używa się gracy lub specjalnego narzędzia w kształcie tuby do sadzenia cebul. Do wykopanej ziemi należy dodać garść kompostu i przykryć nią cebule.
Jeśli chodzi o sadzonki korzeniowe, nie zawsze można łatwo odróżnić, który koniec powinien być ustawiony do góry, ale większość z nich będzie posiadać „koronę” – punkt, w którym schodzą się razem wszystkie korzenie. Należy poszukać uschniętych szczątków łodyg i liści pozostałych z poprzedniego roku. Można również zauważyć wyrastające z korony nowe pędy. Niektóre sadzonki korzeniowe bylin, takie jak paprocie, mogą nie wykazywać oczywistych śladów korzeni. W razie wątpliwości należy roślinę położyć na boku – nowe pędy będą rosły naturalnie w stronę słońca.
Instrukcja sadzenia bylin korzeniowych
- Wyjąć roślinę z paczki i usunąć materiały użyte do pakowania.
- Przed posadzeniem moczyć korzenie w zimnej lub letniej wodzie przez ok. 30 minut.
- Wykopać płytki dołek w przygotowanej glebie, na tyle szeroki, aby zmieściły się w nim rozłożone korzenie. Uformować niewielki kopiec z ziemi w środku dołka. Głębokość dołka i kopczyka należy dopasować tak, aby „korona” rośliny (miejsce, w którym łączą się łodygi i korzenie i w którym pojawiają się nowe pędy) była równa z powierzchnią gleby. Jeśli nie można określić położenia korony, należy posadzić większą część korzeni na głębokości ok. 2-3 cm.
- Roślinę należy umieścić w dołku układając korzenie wokół kopczyka. Korzenie przykryć wykopaną ziemią i delikatnie ugnieść.
- Dokładnie podlać. W ciągu pierwszego sezonu, jeśli opady deszczu są niewystarczające, należy podlewać regularnie raz w tygodniu, aby utrzymać stale wilgotną glebę.
Sadzenie w skrzynkach
Wiele kwitnących w lecie cebul i bylin może być hodowane w skrzynkach tak samo jak w ogrodzie. Niektóre rośliny mogą nawet lepiej rosnąć w skrzynkach.
Sadząc rośliny w skrzynkach lub doniczkach należy pamiętać aby:
- Wybrać doniczkę z otworem odpływowym i przed wsypaniem mieszanki ziemi umieścić na dnie kilka centymetrów substancji zapewniającej drenaż takiej jak żwir lub potłuczona porcelana. Jeśli donica nie posiada odpowiedniego drenażu nadmiar wilgoci może spowodować gnicie korzeni.
- Użyć lekkiej mieszanki ziemi, która zawiera torf i perlit i/lub vernikulit. Nie należy używać ziemi ogrodowej – oblepia ona szczelinie korzenie powstrzymując ich wzrost i może przenosić różne choroby.
- Pozostawić przynajmniej kilka do kilkunastu cm odstępu miedzy roślinami, chociaż mogą być one sadzone bliżej siebie niż w ogrodzie.
- Ziemia w skrzynkach wysycha szybciej niż grunt w ogrodzie i może w lecie wymagać codziennego podlewania. Należy codziennie lub co drugi dzień sprawdzać wilgotność gleby.
- Mieszanka ziemi do sadzenia zawiera mniej składników odżywczych niż gleba ogrodowa. Dla roślin uprawianych w skrzynkach w okresie wzrostu zaleca się cotygodniowe nawożenie zbalansowanym, płynnym nawozem. Nawóz należy stosować wg instrukcji na opakowaniu.
Rutynowa opieka
Odpowiednie postępowanie z roślinami przez cały rok pomoże im szybciej przyjąć się w ogrodzie i dobrze się rozwijać przez wiele lat. Proszę zauważyć, że niektóre byliny w pierwszym sezonie rozwijają tylko liście, a kwitnąć będą dopiero w drugim roku po posadzeniu.
Podlewanie
Po posadzeniu należy roślinę dokładnie podlać w celu osadzenia się ziemi. W czasie, gdy roślina się ukorzenia ważne jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności gleby. Przez pierwsze kilka tygodni, w zależności od pogody, konieczne może być podlewanie dwa razy w tygodniu. Później należy co tydzień sprawdzać wilgotność gleby i podlewać w miarę potrzeby. Jeśli w lecie jest szczególnie gorąco lub sucho może być konieczne podlewanie częściej niż raz w tygodniu, zwłaszcza, jeśli chodzi o rośliny hodowane w skrzynkach lub w pełnym słońcu. Utrzymywanie odpowiedniej wilgotności gleby zmniejsza obciążenie roślin i pomaga zachować długi okres kwitnienia. Niektóre rośliny wymagają bardziej specyficznego dla nich podlewania.
Nawożenie
Większość roślin bylinowych rośnie szybciej i kwitnie obficiej, gdy w okresie wzrostu podlewane są zbalansowanym, płynnym nawozem. Można przy każdym podlewaniu użyć płynnego nawozu z alg morskich lub emulsji z ryb lub też zastosować nawóz w granulkach. Cebula jest magazynem składników odżywczych rośliny. W czasie pierwszego roku kwitnienia cebula dostarcza roślinie większość wymaganych składników odżywczych. Tym niemniej dla zapewnienia bujniejszego kwitnienia w następnym sezonie zaleca się suplementację gleby zbalansowanym, wolno uwalniającym się nawozem granulowanym dla cebul i kwiatów, takim jak preparat Dutch Gardens "Performance Plus". Jedna aplikacja nawozu na wiosnę jest wystarczająca dla zapewnienia roślinom dodatkowych substancji odżywczych potrzebnych do produkcji zdrowych liści i długo kwitnących kwiatów. Natomiast cebule hodowane w skrzynkach powinny korzystać z częstszego nawożenia.
Ściółkowanie
Stosowanie 5 centymetrowej warstwy ściółki na grządki ogrodowe pomaga zachować wilgotność i utrzymać równomierną temperaturę gleby. Ściółka pomaga również ograniczyć ilość chwastów, a gdy ulegnie rozkładowi dostarcza glebie składników odżywczych. W chłodniejszych klimatach 5-6 centymetrów ściółki zastosowane późną jesienią ochroni również rośliny i cebule przed niszczącym cyklem zamarzania i odmarzania. W okresie wzrostu rośliny ściółkę należy usunąć z okolicy korony.
Rozmnażanie roślin przez podział
Byliny zazwyczaj wymagają podziału co 3 do 5 lat. Pora na podział roślin następuje gdy są one zbyt ściśnięte lub gdy zauważamy osłabienie wzrostu i mniej obfite kwitnięcie. Jesień lub wczesna wiosna są najlepszą porą na dzielenie bylin. Należy wykopać całą bryłę rośliny, starając się zachować jak najwięcej korzeni. Następnie podzielić roślinę na części delikatnie oddzielając kępki od głównej rośliny. Niektóre rośliny mogą mieć bardzo ściśle zbrylone korzenie i może istnieć konieczność odcięcia ich ostrym szpadlem lub nożem ogrodniczym. Każda oddzielona część rośliny powinna posiadać kilka zdrowych pędów i wystarczającą ilość korzeni. Podzielone byliny sadzimy tak jak nowe sadzonki. Należy pamiętać o wystarczającym podlaniu.
Przechowywanie zimą
Niektóre z cebul i roślin, oferowanych przez nas do sadzenia wiosną, nie są odporne na zimowe warunki atmosferyczne wszystkich regionów kraju i nie przetrwają, jeśli zostawi się je na cały rok w ziemi lub na dworze. Jesienią należy przenieść te rośliny z ogrodu do pomieszczenia i przechowywać je aż do następnej wiosny. Gdy niebezpieczeństwo zmarznięcia minie należy je powtórnie posadzić w ogrodzie lub w przypadku skrzynek wynieść je na dwór na kolejny okres kwitnienia. Wymaga to niewielkiego nakładu pracy oraz miejsca na przechowywanie, ale jest naprawdę proste. Zazwyczaj polecamy wykopanie bardziej wrażliwych roślin i cebul przed pierwszymi przymrozkami i osuszenie ich przez parę dni w miejscu, które nie jest narażone na działanie mrozu. Kiedy cebule i korzenie wyschną należy usunąć pozostałości liści i ziemi i przenieść je do środka. Większość wrażliwych cebul lub roślin wymaga zimą przechowywania w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Niektóre z nich najlepiej znoszą zimowanie w mchu torfowym lub piasku a inne z kolei wolą miejsca cieplejsze.